O sociálnÃch sÃtÃch dnes slyÅ¡el snad každý z nás, a naprostá vÄ›tÅ¡ina má úÄet alespoň na nÄ›které z nich. A nenà pochyb, že se jedná o skvÄ›lý komunikaÄnà prostÅ™edek a také o způsob, jak sdÄ›lovat své myÅ¡lenky, pocity i důležité životnà události. AvÅ¡ak, jak už to tak bývá, najdeme zde i odvrácenou stránku celé vÄ›ci.
Â
Â
Nenà pochyb o tom, že se na nich mnozà lidé stávajà takÅ™ka závislými, a majà v podstatÄ› neustálé nutkánà si ověřovat, co nového kdo napsal. V důsledku toho na nich trávà stále vÃce Äasu, a to mnohdy na úrok rodiny, ale i práce Äi Å¡koly. To má samozÅ™ejmÄ› vliv i na jejich vztahy v rodinÄ› a pracovnà výkonnost. Obojà klesá, a je jasné, že se nejedná o ideálnà stav vÄ›ci. ProÄ mu tedy lidé propadajÃ?
Â
JednoduÅ¡e proto, že sociálnà velmi dobÅ™e využÃvajà poznatků z lidské psychologie. Jejich tvůrci velmi dobÅ™e vÄ›dÃ, jak udržet naÅ¡i pozornost a jak v nás vyvolat základnà potÅ™ebu se neustále pÅ™esvÄ›dÄovat, co je nového. Jsou na to totiž velice chytÅ™e.
Â
Â
V prvnà řadÄ› jsou zde reakce. Pokud dáme nÄ›jaký pÅ™ÃspÄ›vek, pak chceme vÄ›dÄ›t, co si o nÄ›m ostatnà myslà a co Å™ÃkajÃ. Proto se Äasto dÃváme, zda nÄ›kdo nepÅ™idal nÄ›jaký komentář, pÅ™ÃpadnÄ› zda jej nesdÃlel. A obvykle to chceme vÄ›dÄ›t okamžitÄ›, abychom pÅ™ÃpadnÄ› mohli na daný koment zareagovat. Proto také máme na telefonu obvykle nastavené notifikace, které nás na tyto vÄ›ci upozornÃ.
Â
Dále jsou zde algoritmy, které také hrajà velkou roli. JednoduÅ¡e Å™eÄeno, nabÃzà nám obsah, který nás, podle nich, bude zajÃmat. OvÅ¡em ani zde to nenà tak jednoduché – vÄ›tÅ¡inou nám nabÃzà pÅ™esný opak toho, v co věřÃme. Snažà se nás tak donutit, abychom dané posty okomentovali s tÃm, že jejich autoÅ™i nemajà pravdu, a následnÄ› se v dalÅ¡Ãch komentářÃch snažili svůj názor ubránit.
Â
Ano, nenà to pÅ™Ãjemné a ani zdravé. OvÅ¡em je to velice návykové. A s tÃm autoÅ™i tÄ›chto programů poÄÃtajÃ.