Když vám praskne radiátor a začne z něho unikat kapalina na podlahu, je to pohroma sama o sobě, zvláště tam, kde se na podlaze vyjímá krásný světlý vlněný koberec. Záměrně zde neužíváme termín „voda z topení“, protože tamní kapalina může obsahovat nemrznoucí složku a také bývá značně zašpiněná, někdy dokonce přímo černá. Něco takového na koberci neuvítá jistě nikdo a je to obrovská starost i pro profesionální firmy, které se vám budou snažit koberec uvést do původního stavu. A samozřejmě to také musíte zaplatit.
Stane-li se něco takového v červnu, budete láteřit a pobíhat kolem s ne zrovna dobrou náladou, ale stále je to ta lepší situace z těch dvou, kdy vám oproti letnímu období praskne topení v lednu. V červnu stačí vypustit vodu z topného systému a poté, co se vyčistí koberec, v poklidu povoláte instalatéry na výměnu radiátorového tělesa. V lednu musíte urychleně jednat a instalatéry povolat možná ještě dříve, než čističe koberců. V mrazivém počasí se počítá každá zanedbaná hodina, která pak může vést i k tragickým důsledkům.
Malé děti, pokojové rostliny, těhotné ženy, senioři, některá domácí zvířata – tito živí tvorové jsou při výpadku topení v zimě velmi zranitelní. Měli byste myslet zejména na ně, pokud se tato událost přihodí, a neotálet s přivoláním instalatéra. Havarijní služby instalatérů jsou naštěstí k dispozici 24 hodin denně po celý rok a výjezdovka přijíždí obvykle do jedné hodiny.
Instalatéry můžete přivolat i při výpadku plynového kotle, toto je rovněž důvod k výjezdu havarijního servisu, a třeba i o půlnoci. V mrazivém období to není legrace, zejména v rodinných domech, které nejsou přitápěné např. z okolních bytů, jak je tomu třeba v panelákových bytech. Tehdy vám během několika hodin může poklesnout teplota v bytě z obvyklých 24 stupňů na 13, a to již mnozí lidé těžce snáší.