Co potřebujete vědět o šalvějovém čaji


Šalvějový čaj je bylinný čaj, který se vyrábí louhováním lístků šalvěje v horké vodě. Šalvěj je již po staletí známá jako bylinka, která lidem přináší spoustu zdravotních výhod. Jak si takový čaj můžete uvařit? Máte samozřejmě možnost si koupit již hotový šalvějový čaj, který pouze zalijete horkou vodou. V opačném případě musíte lísky nasbírat, pečlivě vysušit a teprve poté z nich můžete připravovat čaj. Ať už použijete své nebo koupené lístky, zalijete asi 2 lžičky sušených lístků čtvrt litrem vody. Voda by měla být těsně pod bodem varu. Hrníček, v kterém čaj máte přikryjte a nechte louhovat asi 5 – 7 minut.

čaj

Po přecedění můžete pít. Šalvěj má několik skvělých vlastností. Má zklidňující účinky, které vám dopomůžou k lepší relaxaci a snadnějšímu usínání. Váš spánek také může být kvalitnější, když si vypijete šálek čaje v době před spaním. Nebo si ho můžete vychutnat po jídle. Proč? Protože mimo jiné, šalvějový čaj také podporuje vaše trávení. Je to ideální pomocník pro ty, které často trápí nadýmání, nadměrná plynatost nebo jiné trávicí obtíže. Šalvějový čaj je také doporučovaný při zánětlivých onemocněních dutiny ústní. Díky protizánětlivým vlastnostem vám může ulevit od bolesti a urychlit proces hojení. Jako přírodní dezinfekce a analgetikum je také skvělý pro ty, kteří mají po extrakci zubu.

šalvěj

V neposlední řadě musíme zmínit, že šalvějový čaj skvěle nastartuje vaše kognitivní funkce. Může potencionálně zlepšit vaše myšlení, pozornost a paměť. Šalvěj lze uvařit i jako odvar. Poté je takový vychladlý odvar skvělý na drobné poranění nebo podráždění kůže. Kůži zklidní a urychlí proces hojení. Nezapomeňte ale, že všeho s mírou. Obecně se doporučuje nepít více než 2 – 3 šálky šalvějového čaje denně. Vyšší dávky by mohli vést k zažívacím obtížím, jako jsou třeba průjmy. Neměl by se podávat ani malým dětem a kojícím matkám.